Do czego służy hydrant? Wewnętrzny i zewnętrzny jak wybrać? 0
Do czego służy hydrant? Wewnętrzny i zewnętrzny jak wybrać?

Hydrant służy do transportu wody z przewodów sieci wodociągowej. Jego zadaniem jest mobilne dostarczenie wody dla służb przeciwpożarowych. Hydranty dzielimy na dwie grupy - wewnętrzne i zewnętrzne. Obie funkcje mają główną rolę, jaką jest jak najszybsze dostarczenie wody w jak najkrótszym czasie, dlatego cechują się bardzo wysokim ciśnieniem.

 


Co to jest hydrant?


Hydrant jest to urządzenie pozwalające na stacjonarny i bardzo szybki dostęp do wody. Ich umiejscowienie jest bardzo ważne dla służb strażackich, dlatego zawsze znajdują się w miejscach łatwo dostępnych w razie incydentu pożarowego. Bardzo często stawiane są zaraz obok głównych dróg komunikacyjnych, jak i również przy dużych zakładach, gdzie pożar mógłby w łatwy sposób rozprzestrzeniać się, lub skutki żywiołu mogłyby być niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego czy majątku.


Hydrant zewnętrzny


Hydranty zewnętrzne jak sama nazwa wskazuje znajdują się na zewnątrz, są one stawiane w celu błyskawicznej możliwości dostępu do wody dla straży pożarnej, która potrzebuje zasobów cieczy, ale niekoniecznie musi służyć tylko do uzupełnienia jej braków w wozie, może również posłużyć jako bezpośredni dostęp do węży strażackich, jeśli pożar znajduje się na tyle blisko. Podczas pożaru ich umiejscowienie ma wielkie znaczenie dlatego bardzo często możemy zauważyć je w miastach, gdzie jeśli doszłoby do pożaru, narażone byłoby wiele struktur budowlanych czy też ludzi. Spotykane są również w lasach, w których możliwość przemieszczenia się ognia jest bardzo duża, dlatego szybki dostęp i reakcja jest tutaj tak ważna.


Hydrant wewnętrzny


Hydranty wewnętrzne znajdują się wewnątrz budynków, takich gdzie może przebywać duża ilość osób, są to miejsca takie jak firmy, szkoły czy też wszelkiego rodzaju budynki zamieszkania zbiorowego. Hydrant wewnętrzny znajduje się zazwyczaj w czerwonej lub białej szafce. Każdy hydrant wewnętrzny musi być oznakowany zgodnie z Polską Normą. Takie hydranty mają za zadanie chronić nas w razie pożaru w środku budynku, dawać możliwość szybkiej reakcji, czy umożliwić podjęcie własnych kroków w celu ochrony zdrowia.


Obsługa Hydrantu wewnętrznego


Obsługa Hydrantu wewnętrznego zależna jest od jego typu, dlatego przed powinniśmy sprawdzić jaki posiadamy. Jest to możliwe poprzez otwarcie szafeczki w której powinny być umieszczone wszelkie informacje, lub na instrukcji bezpieczeństwa jaką dostaliśmy razem z hydrantem.

Jednak jeśli następuje sytuacja wymagająca szybkiej reakcji i braku czasu, mamy pełne prawo do wybicia szybki w której znajduje się kluczyk. Krokami jakie powinniśmy zastosować podczas zwyczajnych hydrantów wewnętrznych typu DN 25 i DN 33 oraz DN 52 najczęściej występujących w budynkach, a w przypadku DN 33 także w garażach i poziomach minus jeden, jest otwarcie lub wybicie szybki, otworzenie szafeczki, rozwinięcie węża przeciwpożarowego, następnie odkręcenie ciśnienia wody i skierowanie w miejsce zagrożenia.


Co ile hydranty wewnętrzne powinny przechodzić przegląd?


Przegląd hydrantów wewnętrznych jest to kluczowa sprawa dla bezpieczeństwa osób zmuszonych do skorzystania z ich działania. Czynności konserwacyjne powinny odbywać się nie rzadziej niż raz do roku, aczkolwiek to producent ustala kiedy będzie odbywać się dany przegląd. W trakcie sprawdzania profilaktycznego, brane pod uwagę jest dostępność hydrantu, działanie, jak i również czy posiadają odpowiednie ciśnienie. Jeśli hydrant byłby nie sprawny przypisuje mu się etykietę “uszkodzony”, jeśli jest w pełni sprawny dostajemy etykiety z potwierdzeniem sprawności, razem z informacja o kolejnym okresowym przeglądzie.

Sprawdź również zawory hydrantowe dostępne w naszym sklepie. 


Jaki hydrant wewnętrzny powinniśmy wybrać?


Chcąc wybrać rodzaj hydrantu wewnętrznego powinniśmy w pierwszej kolejności zapoznać się z wszystkimi rodzajami i typami jakie są do wyboru. Przy wyborze hydrantu powinniśmy kierować się w pierwszej kolejności wielkością budynku w jakim będzie się znajdować. Hydranty głównie różnią się grubością węża który będzie prowadził naszą wodę do dyszy. Węże dzielą się na półsztywne i płasko składane, w przypadku pierwszego nie jesteśmy zobowiązani do pełnego rozwinięcia, aczkolwiek jest to nieco droższa opcja. Płasko składane są o wiele tańsze ale niestety podczas użytkowania musimy w pełni rozwinąć wąż ponieważ zawinięty może zablokować przepływ wody. W celu pomocy przy doborze hydrantu prosimy o kontakt z działem obsługi w naszym sklepie. 

Komentarze do wpisu (0)

Submit

Nasi dostawcy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium