Czy olej się pali? Czym go gasić? 0
Czy olej się pali? Czym go gasić?

Praca w każdej firmie dysponującej dużą ilością sprzętu i maszyn wiąże się z ryzykiem wypadku. Stosowanie się do przepisów BHP ma ograniczyć je do minimum, jednak czasami nawet przy zachowaniu wszystkich zasad ostrożności może dojść do nieszczęścia. Jednym ze zdarzeń, które przynoszą największe straty w działalności, jest pożar. Ogień to sam w sobie niszczycielski żywioł. Ogromne straty przynosi również jego gaszenie, czyli zalewanie wodą, pianą i odcinanie dostępu do tlenu wszelkimi sposobami.

Bardzo często pożar staje się zagrożeniem dla pracowników i całego przedsiębiorstwa. Najgorszy scenariusz to jednak ten, w którym ogniem zajmuje się skład oleju do maszyn i urządzeń. W tym artykule sprawdzimy, czy olej się pali, a jeżeli tak to w jakich temperaturach. Opowiem również jak zabezpieczyć naszą firmę przed koniecznością utylizacji setek litrów oleju, a tym samym podnieść bezpieczeństwo. 

Sprawdź: Gaśnice proszkowe oferowane w naszym sklepie.

Czy olej się pali, a jeśli tak to w jakiej temperaturze?

Bardzo częstym problemem w walce z pożarem hal produkcyjnych, jest konieczność walki z ogniem, który zajął skład oleju silnikowego lub hydraulicznego. Wiele osób może nie wiedzieć, że olej ten jest łatwopalny. Wystarczy nasiąknięta olejem szmata i niedopalony papieros, by wywołać ogień. Do zapłonu oleju dochodzi w temperaturze 200-250 stopni Celsjusza. Pożar z udziałem oleju niesie za sobą ogromne ryzyko dla pracowników i całego zakładu. Wszystkie tłuszcze w tym również oleje hydrauliczne i silnikowe gasi się przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Niebezpieczeństwo związane z zapaleniem się oleju może przynieść wiele nieoczekiwanych szkód.

Po pierwsze gaszenie takiego pożaru zajmuje dużo więcej czasu i jest bardziej ryzykowne. Sam ogień trawi pomieszczenia, a przez zapalenie się oleju wokół unosi się ciężki i trujący dym, który dodatkowo ogranicza widoczność.  Nie bez powodu podczas akcji gaśniczych do tego typu pożarów kierowani są głównie strażacy z państwowych jednostek. Konieczność posiadania odpowiednich gaśnic, wiedzy i umiejętności sprawia, że pożar angażuje bardzo duże siły straży pożarnej. 

Jak zmniejszyć ilość magazynowanego oleju? 

Jedną z podstawowych czynności, jaka może zapewnić bezpieczeństwo naszej firmie, jest ograniczenie ilości składowanego na magazynie oleju. Mówimy tu zarówno o oleju przepracowanym oraz nowym. Konieczność częstej wymiany cieczy w maszynach i urządzeniach powoduje, że jej ilość niejednokrotnie wzrasta do dużych rozmiarów i może powodować zagrożenie. Jednym ze sposobów na jego ograniczenie jest filtracja oleju hydraulicznego. Proces pozwala oczyścić ciecz z brudu, drobinek kurzu, nadmiaru wody czy pęcherzyków powietrza. Dzięki temu olej może zostać ponownie wykorzystany. Proces ten pozwala nam opóźnić czas wymiany oleju a tym samym zmniejszyć ilość magazynowanej cieczy i wpłynąć na bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że podstawą zachowania bezpieczeństwa jest nie tylko trzymanie się zasad BHP. Bardzo ważny jest również zdrowy rozsądek. 

Komentarze do wpisu (0)

Submit

Nasi dostawcy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium