Jak wybrać gaśnicę do domu? 0
Jak wybrać gaśnicę do domu?

Jeśli martwimy się o to co robić, kiedy wydarzy się pożar to powinniśmy mieć w domu gaśnicę. Na wypadek pożaru, kiedy zareagujemy wystarczająco szybko, możemy uniknąć dużych strat. Jaka gaśnica do domu jednorodzinnego będzie najbardziej odpowiednia? Gdzie kupić gaśnicę do domu? 

Jakie są rodzaje gaśnic domowych? 

Warto pomyśleć o skutkach pożaru w domu, zanim on się wydarzy. Skutki pożaru są często nieodwracalne i w ich wyniku tracimy część lub cały majątek. Jednak, aby temu zapobiec już dziś pomyślmy o tym co jest ważne w zmniejszeniu prawdopodobieństwa wystąpienia pożaru.  

Duża część pożarów jest wywołana niepoprawnym działaniem instalacji elektrycznych. Wszelkie instalacje powinny być montowane przez specjalistę z odpowiednimi uprawnieniami. Kluczowy jest stan techniczny sieci gazowej, instalacji elektrycznej czy sprawnej wentylacji. Wady techniczne w tym przypadku zagrażają ludzkiemu zdrowiu i życiu. Możemy pomyśleć o zainstalowaniu w domu czujników dymu. 

W razie wystąpienia zaprószenia ognia w domu należy posiadać gaśnicę. Jaka gaśnica do domu będzie odpowiednia i czym się różnią? Gaśnica do domu jednorodzinnego może być:

Dzielą się także klasy - posiadają oznaczenia, które mówią o tym do jakich pożarów najlepiej nadaje się dany rodzaj gaśnicy. Najpopularniejsza będzie gaśnica domowa ABC. Litera A oznacza,że gaśnica nadaje się do gaszenia materiałów stałych, litera B - cieczy i materiałów, które się topią w wysokiej temperaturze  i C - gazów takich jak metan, propan. Do kuchni przydatna będzie klasa F - gaszenia tłuszczów i olejów jadalnych. 

Jaką gaśnicę do domu jednorodzinnego kupić? 

Najbardziej uniwersalną gaśnicą do domu będzie ta klasy ABF. Nada się do ognia zarówno w kuchni jak i salonie. Do pomieszczeń takich jak salon czy sypialnia przydadzą się gaśnice, które są przeznaczone do gaszenia urządzeń elektrycznych pod napięciem. Do kotłowni, gdzie jest większe prawdopodobieństwo pożary nada się gaśnica proszkowa. Kiedy zależy nam nam na pomieszczeniach mieszkalnych to powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj gaśnicy. Proszkowa nie jest zalecana, ponieważ trudno później poradzić sobie z usunięciem substancji gaszącej z gaśnicy i nieodwracalnie uszkadza przedmioty, które zostały objęte gaszeniem. 

Jak działają gaśnice i jak je obsługiwać? 

Gaśnica domowa nie powinna ważyć więcej niż 20 kilogramów by była poręczna. Będzie na zamontowana na ścianie lub stałą na podłodze. W budynkach użyteczności publicznej jest również odpowiednio oznakowana. W domu prywatnym nie ma takiego obowiązku, ale domownicy powinni wiedzieć gdzie się znajduje.  

Gaśnica domowa powinna być użyta w bezpośredniej odległości od ognia. Uruchomi się wtedy, kiedy otworzymy zawór poprzez odbezpieczenie dźwigni lub zaworu. W gaśnicy znajduje się gaz, który aktywuje substancję gaszącą płomienie. Takie podręczne gaśnice domowe są skuteczne, kiedy ogień dopiero się pojawił i pożar jest niewielki. Gaśnicy może użyć każdy i nie wymaga to specjalnego przygotowania. 

Gdzie kupić gaśnicę do domu?

Gaśnice oraz inne sprzęty przeznaczone do ochrony przeciwpożarowej najlepiej kupić w sklepie ppoż. W takim sklepie znajduje się dużo specjalistycznego sprzętu do wyboru, a w razie potrzeby pomocą służy doświadczony doradca klienta. Dla ułatwienia mamy też możliwość z skorzystania z takiego sklepu online. 

Ile może kosztować gaśnica domowa? 

Gaśnica - w zależności od rodzaju zawartości substancji gaszącej oraz wielkości gaśnicy - może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Jeśli mówimy o gaśnicach domowych to wystarczająca będzie gaśnica za kilkadziesiąt złotych. Jeśli mamy duży dom jednorodzinny to warto od razu zaopatrzyć się w więcej niż jedną gaśnicę z przeznaczeniem do różnych pomieszczeń. 

Komentarze do wpisu (0)

Nasi dostawcy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl