Do czego służy koc gaśniczy? 0
Do czego służy koc gaśniczy?

Koc gaśniczy to jeden z elementów wyposażenia przeciwpożarowego. Sprawdza się w szybkiej reakcji, kiedy pożar jest na tyle mały, aby dało się go stłumić odcinając dostęp powietrza. Jak działają koce gaśnicze i kiedy nie będą przydatne? Z czego są wykonane?

Co to jest koc gaśniczy?

Koc gaśniczy to mechaniczny środek do gaszenia pożaru. Sprawdza się tylko wtedy, kiedy dostrzeżemy od razu źródło pożaru. Musi być ono na tyle małe, aby powierzchnia koca mogła okryć ogień. Będzie dobrym rozwiązaniem, kiedy pali się pojedynczy przedmiot. Nie sprawdzi się natomiast, kiedy ogień zajął już większą powierzchnię. 

Budynki użyteczności publicznej oraz wszelkie zakłady pracy mają obowiązek posiadania sprzętu przeciwpożarowego. Podstawą przy oddaniu budynku jest spełnienie wymagań technicznych i instalacyjnych, które także nie będą powodowały ryzyka pożaru. Jeszcze wcześniej, na etapie projektowania budynków, opracowywane są drogi ewakuacji na wypadek pożaru. 

Później, podczas użytkowania budynku, obowiązkowe są kontrole stanu technicznego urządzeń gaśniczych, aby w razie potrzeby można było z nich skorzystać. Wymagane są m. in. gaśnice czy też prawidłowe oznakowanie widoczne w ciemności. Czasami może przydać się także koc gaśniczy, zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w domu.

Koc gaśniczy do czego jest przydatny? Koce gaśnicze są obowiązkowe na stacjach benzynowych. Dobrze sprawdzi się także w kuchni,  w gaszeniu tłuszczy, które zapaliły się podczas smażenia. Z koca gaśniczego możemy skorzystać także, aby osłonić się przed ogniem podczas ucieczki w pożarze. Co ważne, można nim przykryć płonącego człowieka co spowoduje stłumienie ognia. 

Koc gaśniczy z czego jest wykonany?

Najczęściej mamy do czynienia z kocami gaśniczymi szklanymi. Z czego wykonany jest koc gaśniczy szklany? Są one wykonane z włókna szklanego, które jest materiałem niepalnym. Dodatkowo nie przewodzi także prądu, co jest ważne, kiedy palą się urządzenia elektryczne. Jest odporny na temperatury dochodzące do ponad czterystu stopni Celsjusza. Kiedy koc gaśniczy ma dużą powierzchnię, przy stosowaniu trzeba wziąć pod uwagę też jego sporą wagę, co może utrudnić jego prawidłowe rozłożenie.  Koc gaśniczy musi spełniać normy potwierdzone przez Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej. Koc gaśniczy powinien być także brany pod uwagę podczas wykonywania przeglądów konserwacyjnych. Sam koc gaśniczy nie jest obowiązkowy, ale zalecany. 

Co ugasi koc gaśniczy i kiedy go stosować? 

Koc gaśniczy nada się do ugaszenia pożarów takich, od których będzie miał większą powierzchnię. Zatem nie sprawdzi się, kiedy płonie całe pomieszczenie. Sprawdzi się w przypadku pożaru punktowego. Przykłady co koc gaśniczy gasi?

  • maszyny przemysłowe, 
  • pojemniki na śmieci, 
  • sprzęt kuchenny
  • nawet samochód, jeśli mamy wystarczająco duży koc gaśniczy.  

Zaletą koca gaśniczego jest to, że nie pozostawia zniszczeń sam w sobie, tak jak to się dzieje w przypadku gaśnic proszkowych oraz powierzchni obok pożaru. Nie zajmuje także dużo miejsca podczas przechowywania.  

Jak stosować koc gaśniczy?

Kiedy zauważymy źródło ognia w domu i mamy pod ręką koc gaśniczy to należy wiedzieć jak z nim postępować. Przykrywamy nim palące się miejsce tak, aby całkowicie odciąć dopływ powietrza. Należy docisnąć koc do podłoża. Odcięcie dopływu tlenu sprawia, że proces spalania się zatrzyma. Podczas stosowania koca gaśniczego należy także uważać na własne dłonie, gdyż można się poparzyć w trakcie umiejscowienia koca. Nawet jeśli wydaje nam się ,że pożar został ugaszony przez koc to zostawmy go jeszcze w tym samym miejscu na kilkanaście minut, aby mieć pewność ,że ogień nie rozpali się na nowo. 

Komentarze do wpisu (0)

Submit

Nasi dostawcy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium