Przegląd gaśnicy informacje 0
Przegląd gaśnicy informacje

Gaśnica jest częstym elementem w budynkach użyteczności publicznej. Ilość i rodzaj gaśnic jest zależny od rodzaju funkcjonalności budynku oraz jego powierzchni. Czy jednak wystarczy zakupić i zamontować gaśnice czy trzeba wykonywać odpowiednie przeglądy gaśnic? 

Czy gaśnica jest obowiązkowa?

W domu nie ma konieczności posiadania gaśnicy, chociaż warto ją mieć. Natomiast w budynkach użyteczności publicznej już obowiązują przepisy wymagające obecności gaśnicy. Wynika to Rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków i innych obiektów budowlanych i terenów. 

Jakie gaśnice stosować? 

Gaśnice proszkowe zawierają proszek zatrzymujący dopływ tlenu do palącego się przedmiotu. Gaśnicę trzeba trzymać dość blisko płomieni. Ponadto, gaśnica  proszkowa nie nadaje się do gaszenia palących się olejów. Inną wadą jest to, że gaśnica proszkowa pozostawia po sobie dużo trudnego do usunięcia proszku. Dlatego też bardziej mogą sprawdzić się gaśnice śniegowe. Gaśnice śniegowe działają tak, że tworzą na powierzchni palących się przedmiotów warstwę suchego lodu, odcinając przy tym dostęp do tlenu ognia. 

Czy przegląd gaśnic jest obowiązkowy?

Tak, jest obowiązkowy. Przegląd gaśnicy jest obowiązkowy raz na rok. Tak stanowi polskie prawo. Jeśli przy zakupie gaśnicy producent zaleca inaczej, to ważniejsze jest prawo i do niego się dostosowujemy.

Przegląd gaśnicy co ile czasu należy powtarzać? Przegląd gaśnicy należy powtarzać co 12 miesięcy.

Przegląd gaśnicy kto go wykonuje? Legalizacje gaśnicy, czyli inaczej corocznego przeglądu, może wykonać osoba, która ma odpowiednie uprawnienia i przeszła szkolenie z legalizacji gaśnic.

Kto jest odpowiedzialny za pilnowanie terminów przeglądów gaśnic? Jeśli umowa cywilno-prawna nie stanowi inaczej to właściciel budynku jest za to odpowiedzialny. Musi on zadbać o prawidłowy stan techniczny gaśnic i innych urządzeń przeciwpożarowych w budynku. 

Jak wygląda przegląd gaśnicy?

Przegląd gaśnicy jest po to, aby sprawdzić czy gaśnica jest sprawna. Nie możemy dopuścić, aby w przypadku zagrożenia zdrowia, życia czy mienia gaśnica była niesprawna. Uszkodzona gaśnica może okazać się kompletnie zbędna w sytuacji kryzysowej. W takim przypadku możemy nie uzyskać odszkodowania z ubezpieczenia, z powodu zaniedbania obowiązków. Sam proces konserwacji gaśnicy jest dość prosty i szybki. Należy jednak zgłosić po to do odpowiedniej osoby. Dodatkowo warto pamiętać, że gaśnica może wymagać remontu a nie legalizacji jeśli jest już stara. 

Gdzie zrobić przegląd gaśnicy? 

Przeglądu gaśnicy czyli legalizacje możemy dokonać u osoby, która ma kwalifikacje związane z zasadami BHP i przeciwpożarowymi. Często takie osoby możemy znaleźć w sklepach posiadających asortyment ochrony ppoż. Będąc w stałym kontakcie ze sprzętem, takie mają duże doświadczenie. Podczas przeglądu sprawdza się czy dana gaśnica jest dalej sprawna oraz czy spełnia warunki normy EN3. Sprawdzana jest także ciśnienie w gaśnicy. Po przeprowadzonej kontroli klient dostaje potwierdzenie, że dokonał przeglądu gaśnicy. Określony zostaje również zalecany termin kolejnej kontroli. 

Jakie są skutki braku przeglądu gaśnicy?

Skutki braku przeglądu gaśnicy możemy dostrzec, kiedy zajdzie potrzeba wglądu w dokumentację z przeglądów. Jeśli zdarzy się wypadek, ubezpieczyciel zażąda aktualnej dokumentacji z przeglądów gaśnic. Jeżeli nie wykonywaliśmy takich przeglądów to ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia ubezpieczenia. Posiadanie gaśnicy to obowiązek, więc musi być także sprawna. Nawet jeśli opłaciliśmy ubezpieczenie to odszkodowanie może nam się nie należeć. 

Przeglądy gaśnic wykonujemy w naszym sklepie stacjonarnym w Warszawie pod adresem Bukowiecka 92. Zapraszamy. 

Komentarze do wpisu (0)

Submit

Nasi dostawcy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl