Co powinna zawierać apteczka domowa? 0
Co powinna zawierać apteczka domowa?

Apteczka pierwszej pomocy powinna być podstawowym wyposażeniem każdego domu. Nagłe wypadki przydarzają się każdemu i w najmniej spodziewanym momencie. Dlatego właśnie lepiej być przygotowanym wcześniej na różne sytuacje. Co powinna zawierać apteczka domowa?

Jakie powinno być wyposażenie apteczki pierwszej pomocy? 

Co do wyposażenia apteczki pierwszej pomocy nie ma regulacji, w przeciwieństwie do apteczek w miejscach publicznych. Sami decydujemy co chcemy przechowywać w apteczce pierwszej pomocy. Możemy kupić pudełko do przechowywania wyposażenia apteczki lub najprościej przeznaczyć wybraną półkę lub szufladę w domu na wszystko co konieczne. 

W apteczce domowej powinny się znaleźć akcesoria przydatne podczas stłuczeń, skaleczeń czy różnych dolegliwości. Jeśli chodzi o wypadki związane ze stłuczeniami i ranami to najlepiej mieć w domowej apteczce:

  • środek do dezynfekcji ran
  • różnej wielkości plastry z opatrunkiem i bez
  • gazy 
  • bandaże
  • kompres jałowy 
  • małe nożyczki do obcinania bandaży 

Jakie akcesoria trzymać w apteczce domowej? 

To jednak nie koniec przydatnych rzeczy w wyposażeniu apteczki domowej. Z pewnością przyda się termometr do pomiaru temperatury w domowych warunkach czy także ciśnieniomierz, jeśli jeden z domowników ma problemy z prawidłowym ciśnieniem. Ze sprzętów przyda się także inhalator, który używamy podczas przeziębienia. Wykonujemy nim inhalacje, które mają za zadanie nawilżyć przesuszoną błonę śluzową, z którą są zazwyczaj problemy podczas przeziębienia oraz udrożnić zatoki. 

Jeśli chcemy trzymać wodę utlenioną w apteczce, to należy zwrócić uwagę, że traci ona szybko przydatność do dacie otwarcia. Zamiast niej jest wiele innych, sprawdzonych specyfików do odkażania ran. Nawet sama woda jest już dobrym rozwiązaniem, kiedy nie mamy odpowiednich leków. 

Jakie leki trzymać w apteczce pierwszej pomocy? 

Wszystkie leki trzymajmy wraz z dołączonymi ulotkami, ponieważ jest w nich dużo ważnych informacji na temat leków - m.in. sposób dawkowania czy skutki uboczne. Sprawdzajmy także datę przydatności leków i nie stosujmy leków po terminie. Nie przyjmujmy leków, które są niewiadomego pochodzenia. 

Jakie leki przydadzą się w apteczce pierwszej pomocy? Na pewno powinny znajdować się tam podstawowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Najpopularniejsze to ibuprom i paracetamol. Sprawdzą się podczas przeziębienia, bólu głowy czy bólu brzucha. Podczas miesiączki pomocne mogą być też leki rozkurczowe. 

Na przeziębienie przydadzą się leki działające objawowo. Przydadzą się preparaty na udrożnienie nosa - specjalny spray i sól morska. W tabletkach skuteczna będzie pseudoefedryna. Warto również, zapoznać się z tym czego nie powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy. Na ból gardła pomogą pastylki do ssania. Na kaszel sprawdzą się syropy i tabletki, w zależności od rodzaju kaszlu. Jeśli będziemy mieli podwyższoną temperaturę to zaopatrzymy się w leki zbijające gorączkę. Dodatkowo możemy tam przetrzymywać witaminy, których mamy niedobór. Z pewnością możemy suplementować witaminę C oraz D, natomiast jeśli chodzi o inne witaminy to lepiej skonsultować to z lekarzem

Jak jeszcze możemy się przygotować? 

Niekomfortową dla nas sytuacją jest biegunka, dlatego warto mieć zawsze pod ręką leki przeciwbiegunkowe, a także na odwrotną sytuację - leki na zaparcia. Podczas biegunki możemy też się odwodnić, dlatego powinniśmy uzupełniać elektrolity.

Czasami w życiu zdarzają się nieprzyjemne i stresowe sytuacje. W takim momentach możemy potrzebować czegoś na uspokojenie. Tutaj mogą okazać się przydatne także środki nasenne. Bezpieczniejsze będą te leki bazujące na wyciągach ziołowych. Naturalnie zdarzają się także problemy z trawieniem, więc warto kupić wcześniej krople żołądkowe czy preparaty na wzdęcia. 

Inną sytuacją, która może się przydarzyć, szczególnie latem, są poparzenia słoneczne. Na oparzoną skórę pomocny będzie pantenol i kremy łagodzące. Latem także zmagamy się z pogryzieniami przez owady. W apteczce warto mieć preparaty odstraszające komary i kleszcze, a także substancje łagodzące ugryzienia, kiedy już do nich dojdzie. 

Komentarze do wpisu (0)

Nasi dostawcy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl