Co powinna zawierać apteczka samochodowa? 0
Co powinna zawierać apteczka samochodowa?

Nabywając nowy samochód zastanawiamy się nad jego wyposażeniem. Jedną z rzeczy potrzebnych, które powinny znajdować się aucie jest apteczka samochodowa. Nie wiemy kiedy może nam się przydać, dlatego warto ją mieć. Na co zwrócić uwagę przy wyposażeniu oraz gdzie kupić apteczkę samochodową? 

Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa?

Nie ma obowiązku posiadania apteczki w prywatnym samochodzie osobowym. Jednak zaleca się posiadać apteczkę w samochodzie na wszelki wypadek. Apteczka samochodowa nie jest dużym kosztem, zawartość jej się nie przeterminuje a może się przydać. Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa w innych pojazdach? Apteczka samochodowa jest obowiązkowa, kiedy pojazd jest używany jako publiczny środek transportu. Także obowiązkowo apteczkę samochodową znajdziemy w autobusach czy w pojazdach nauki jazdy. 

Dobrze byłoby także wiedzieć jak używać wyposażenia z apteczki. Warto przeczytać instrukcję albo nawet przejść odpowiednie szkolenia. Najlepiej schować apteczkę samochodową pod fotelem kierowcy lub pasażera, ponieważ w razie potrzeby będzie można ją szybciej odnaleźć niż w bagażniku. 

Co powinno być w apteczce samochodowej?

Jeśli kupujemy apteczkę samochodową w sklepie to najczęściej mamy już skompletowane odpowiednie wyposażenie. Jest kilka rzeczy podstawowych, które powinny się znaleźć w apteczce.

Co powinno być w apteczce samochodowej?

  • sterylne opatrunki
  • plastry opatrunkowe
  • opatrunki z gazy 
  • kompleksy jałowe
  • nożyczki
  • koc opatrunkowy 
  • chusty trójkątne

Czego nie powinno być w apteczce samochodowej? 

W apteczce samochodowej nie powinno być leków. Leki, na przykład przeciwbólowe, oraz środki dezynfekujące nie nadają się do przechowywania w samochodzie. O ile w domowych warunkach temperatura i poziom wilgotności jest na stałym poziomie to w aucie warunki są zmienne. Dlatego też auto nie nadaje się do przechowywania leków. Dodatkowo leki stwarzają zagrożenie nieprawidłowego podania poszkodowanemu.

Apteczka samochodowa gdzie kupić?

Apteczkę samochodową można kupić w specjalistycznych sklepach z wyposażeniem przeciwpożarowym. Będą tam różnego rodzaju apteczki, nie tylko samochodowe. Znajdziemy tam też inne wyposażenie, które jest obowiązkowe w aucie. Mowa tutaj między innymi o gaśnicy, która też jest konieczna w samochodzie. Podstawowe apteczki są ogólnodostępne w supermarketach. 

Apteczki samochodowe są także łatwo dostępne online. Mamy wtedy również większy wybór. Zakup internetowy opłaca się także, kiedy potrzebujemy apteczek samochodowych w większych ilościach. Jest także wygodniej, kiedy nie mamy blisko sklepu ppoż ani medycznego. 

Kiedy wybieramy sami apteczkę na pewno też się zastanowimy czym się różni apteczka samochodowa od domowej. Jest jeden aspekt, który różni te dwa rodzaje apteczek. Zatem czym różni się apteczka domowa od samochodowej? W apteczce samochodowej nie powinno być leków. Jak wiemy auto znajduje się w ciągu roku w różnych warunkach atmosferycznych. Zbyt niskie lub zbyt wysokie temperatury wpływają negatywnie na medykamenty. Jeśli nie używamy apteczki za często to zapominamy też o terminie przydatności leków, więc mogą nie być już użyteczne, kiedy nadarzy się okazja do ich użycia. Co więcej, przeterminowane leki mogą zaszkodzić. Poza tym wkład apteczki domowej i samochodowej może być taki sam. 

Ile kosztuje apteczka samochodowa? 

Najtańsze gotowe zestawy kosztują od około 20 zł. Taka apteczka zawiera podstawowe elementy, które powinny znaleźć się apteczce samochodowej i są niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy. Górną granicę ceny można określić na kilkadziesiąt złotych. Taka droższa apteczka samochodowa będzie po prostu zawierała więcej akcesoriów przydatnych do pierwszej pomocy, ale nie wszystkie z nich są konieczne. 

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit

Nasi dostawcy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl