Defibrylator to urządzenie medyczne używane do dostarczania elektrycznych impulsów do serca w celu przywrócenia jego regularnego rytmu. Budowa defibrylatora może się różnić w zależności od typu urządzenia, jednak niezmiennie składa się z kilku kluczowych elementów.
Z czego zbudowany jest defibrylator?
Do najważniejszych elementów budowy defibrylatora zaliczają się:
- elektrody - są to miejsca, przez które przekazywane są elektryczne impulsy do serca;
- moduł zasilania - obejmuje baterie lub inne źródło zasilania, które dostarcza energię do generowania impulsów elektrycznych. W nowoczesnych defibrylatorach często stosuje się baterie litowo-jonowe, które zapewniają długotrwałą żywotność;
- moduł sterujący - Zawiera elektronikę i algorytmy, które monitorują rytm serca pacjenta i decydują, czy i kiedy dostarczyć impuls elektryczny;
- kondensatory - to komponenty przechowujące energię elektryczną, która zostanie uwolniona podczas defibrylacji. Są odpowiedzialne za generowanie silnego impulsu elektrycznego;
- wyświetlacz - jest to ekran, który umożliwia personelowi medycznemu monitorowanie parametrów pracy urządzenia oraz dostosowywanie jego ustawień;
- obudowa - otacza wszystkie komponenty, zapewnia izolację elektryczną oraz ochronę przed warunkami zewnętrznymi.
Co wchodzi w skład defibrylatora?
Defibrylator składa się z wielu różnych podzespołów, które razem muszą niezawodnie działać, aby zapewnić pacjentowi skuteczną defibrylację. Dokładny skład urządzenia może się różnić w zależności od modelu i producenta. To co rzuca się jako pierwsze w oczy, to elektrody. Mogą być one przyssawane na klatce piersiowej w okolicach serca. Ważne są także kondensatory, które gromadzą energię elektryczną, aby ją następnie zwolnić w postaci silnego impulsu elektrycznego. Ten impuls ma na celu zresetowanie aktywności elektrycznej serca.
Ważny jest także mikroprocesor, który kontroluje różne funkcje defibrylatora, takie jak monitorowanie rytmu serca, dostarczanie impulsów w odpowiednich momentach i inne funkcje diagnostyczne.
Dobry defibrylator wyposażony jest także w zabezpieczenia i alarmy, które obejmują różne mechanizmy bezpieczeństwa, takie jak alarmy sygnalizujące niski poziom baterii czy brak przewodów.
Jak generowane są impulsy przez generator impulsów w defibrylatorze?
Generator impulsów w defibrylatorze zwykle zawiera kondensatory, które gromadzą i przechowują energię elektryczną. Gdy defibrylator zostaje aktywowany, kondensatory są rozładowywane, a zgromadzona energia jest dostarczana do serca w postaci impulsów elektrycznych. Te impulsy mają na celu zresetowanie komórek serca i przywrócenie normalnego rytmu.
Defibrylatory mogą działać w trybie automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED), który automatycznie analizuje rytm serca pacjenta i dostosowuje energię i czas dostarczenia impulsów w zależności od potrzeb. Ewentualnie mogą być obsługiwane ręcznie, ale tylko i wyłącznie przez wyszkolony personel medyczny.
Jak długo trwa życie baterii w defibrylatorze i jak często ją wymieniać?
Żywotność baterii jaką posiada defibrylator AED, może się różnić w zależności od modelu i producenta. Przyjmuje się jednak, że baterie te są projektowane tak, aby zapewniały wystarczającą moc przez określony czas, który może wynosić nawet kilka lat.
Odgórne wytyczne mówią, że baterie w defibrylatorze powinny być regularnie sprawdzane, a ich stan powinien być monitorowany przez organy atestujące urządzenia. W przypadku defibrylatorów używanych w miejscach publicznych, takich jak automaty do defibrylacji (AED), producenci zazwyczaj zalecają wymianę baterii co około 2-5 lat, w zależności od modelu.
W przypadku defibrylatorów używanych w środowisku medycznym, personel medyczny odpowiedzialny za zarządzanie tymi urządzeniami również powinien monitorować i utrzymywać baterie zgodnie z zaleceniami producenta i przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa zdrowotnego.
Czytaj również: Jakie są rodzaje defibrylatorów?