Jak działa defibrylator AED? Czy zatrzymuje serce? 0
Jak działa defibrylator AED? Czy zatrzymuje serce?

Defibrylatory to urządzenia, które ratują ludzkie życie. Do tej pory były używane głównie w szpitalach przez lekarzy do przywracania czynności życiowych pacjentów. Teraz możemy je spotkać w miejscach powszechnie dostępnych w przestrzeniach publicznych. Defibrylator serca jak działa i jak używać? Czy defibrylator zatrzymuje serce? 

Defibrylator AED do czego służy?

Może się zdarzyć,że z jakiejś przyczyny komuś nagle zatrzyma się akcja serca będąc w miejscu publicznym. Defibrylator AED do czego służy w tym wypadku? Odpowiednio użyty pozwoli przywrócić krążenie u osoby, u której wystąpiło zatrzymanie. Pozwala na podjęcie akcji przywrócenia krążenia szybciej niż zrobiłaby to wezwana karetka. W takim przypadku ważny jest czas i liczy się każda sekunda. 

Defibrylator serca jak działa? 

Defibrylator AED posiada elektrody samoprzylepne, które umieszcza się na ciele, dokładniej na klatce piersiowej pacjenta. Na początku mają one za zadanie zrobienie analizy i wykrycie czy odbywa się jakiś rytm serca. Można wyróżnić dwa modele defibrylatorów - model automatyczny i model półautomatyczny. Zadanie mają takie same, jednak różnią się nieznacznie procesem. W modelu automatycznym defibrylator, jak sama nazwa wskazuje, przekazuje impuls elektryczny automatycznie. Natomiast w modelu półautomatycznym za dostarczenie impulsu odpowiedzialna będzie osoba obsługująca sprzęt. Oczywiście sprzęt udzieli wskazówek jak postępować.

Natomiast defibrylator treningowy przeznaczony jest do celów edukacyjnych, wyglądem i funkcjami nie odbiega pawie od rzeczywistego defibrylatora AED.

Jak działa defibrylator serca na poszkodowanego? 

Jak działa defibrylator serca dokładniej mówiąc? Wysyła on prąd o odpowiedniej mocy. Osoba ratująca człowieka z zatrzymaniem serca nie musi mieć żadnej fachowej wiedzy, ponieważ to defibrylator ma poprowadzić cały proces, a człowiek ma się tylko zastosować do instrukcji. Nie trzeba również dobierać mocy ani częstotliwości impulsów. Defibrylator odczytuje podstawowe parametry z ciała pacjenta, kiedy już jest do niego podłączony. Sprawdza temperaturę, ciśnienie oraz zapis EKG, czyli ocenę pracy serca. Po szybkiej analizie zebranych danych dobiera właściwą moc i przesyła ją do pacjenta ratując jego życie. 

Pamiętajmy, że udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu, w świetle przepisów prawnych, jest naszym obowiązkiem. Za nieudzielenie pierwszej pomocy grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat. Jako podjęcie pierwszej pomocy uważa się już telefon na numer ratunkowy 999 lub 112. 

Defibrylator - jakie napięcie i energia? 

Defibrylator generuje odpowiednią ilość energii wyrażaną w dżulach (J). Dokładna ilość wytwarzanej energii jest określona przez Europejską Radę Resuscytacji w 2015 roku. Należy tu wspomnieć, że występują dwa rodzaje defibrylatorów - jednofazowe i dwufazowe. Jednofazowy defibrylator jakie napięcie wywołuje? Zarówno w pierwszym jak i kolejnych wyładowaniach ma stałe wyładowania o wartości 360 J.

Natomiast dwufazowy defibrylator w pierwszym wyładowaniu używa energii w zakresie od 150 do 200 J. W drugim i kolejnych wyładowaniach wartość energii wzrasta i wynosi od 150 360 J. Najnowsze modele defibrylatorów są dwufazowe.

Defibrylator ilema volt? Defibrylator w trakcie jednego wstrząsu generuje napięcie w okolicach 1500 V. Ale moc zazwyczaj dobierana jest do potrzeb. 

Czy defibrylator AED zatrzymuje serce?

Tak, na ułamek sekundy defibrylator zatrzymuje akcję serca u osoby poszkodowanej. Dzieje się to jednak po to, aby na nowo nadać prawidłowy rytm serca. Nie jest to nic niepokojącego. Nieregularne bicie serca może doprowadzić do śmierci, ponieważ serce nie może prawidłowo pompować krwi. Pamiętajmy, że skuteczność defibrylacji zależy od czasu jej podjęcia - im szybciej tym lepiej. Do najpopularniejszych defibrylatorów należy ipad SP1 aed, który jest prosty w obsłudze a zarazem skuteczny .

Komentarze do wpisu (0)

Nasi dostawcy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl