Jak używać gaśnicy proszkowej i pianowej? 0
Jak używać gaśnicy proszkowej i pianowej?

Nigdy nie wiadomo, kiedy i czy zajdzie potrzeba użycia gaśnicy. Pożary pojawiają się nagle i często będąc w szoku nie wiemy co robić. Dlatego, aby być przygotowanym na każdą ewentualność warto dowiedzieć jak używać gaśnicy prawidłowo. Czy każdą gaśnicę używa się w ten sam sposób? 

Co robić jak zobaczymy pożar? 

Kiedy zobaczymy pożar musimy jak najszybciej ostrzec osoby będące w bezpośrednim zagrożeniu. Koniecznie też zadzwońmy natychmiast po straż pożarną wybierając numer alarmowy - 998. Przedstawmy dyżurnemu konkretnie sytuację i lokalizację pożaru. Szybko także wyłączmy dopływ gazu i prądu o ile to możliwe. Odetniemy dopływ tlenu zamykając okna. Użyj gaśnicy, do której masz najszybszy dostęp. Udziel pomocy poszkodowanemu. Jeśli zapali się twoje ubranie to połóż się na podłodze i stłum ogień turlając się.    

Jak działa gaśnica?  

Gaśnica jest obowiązkowym elementem w budynkach użyteczności publicznej - szkołach, urzędach, a także w biurach. Należy umieścić ją w zasięgu wzroku, aby podczas wybuchu pożaru móc szybko ją odnaleźć. Powinna być także odpowiednio oznakowana. Gaśnice mogą być różnego rodzaju. Wyróżniamy dwa najpopularniejsze  rodzaje gaśnic - gaśnicę proszkową i gaśnicę pianową.

Najczęściej w budynkach spotykamy gaśnicę proszkową oznaczoną symbolem ABC. Poszczególne litery oznaczają przeznaczenie i do jakich płonących przedmiotów można ich używać. 

  • A - ciała stałe, które mogą być rozżarzone (drewno,papier)
  • B - ciała stałe i ciecz, która może się rozpuścić (benzyna, smoła) 
  • C - gazy palne (metan, propan) 
  • D - metale palne (magnez) - rzadziej używane oznaczenie
  • F - łatwopalne tłuszcze roślinne, zwierzęce - rzadziej spotykane oznaczenie 
  • E - urządzenia pod napięciem większym niż 1kV

W gaśnicy proszkowej znajduje się sprężony gaz niepalny. Może to być azot lub dwutlenek węgla. Taki proszek zawarty w gaśnicy ma zadanie przerwać reakcję spalania, odcinają także tlen do palących się przedmiotów. Nie gasimy nią palącego się tłuszczu. Możemy natomiast ugasić nią urządzenia pod napięciem do 1000V. Gaśnice proszkowe mogą mieć pojemność od 1 do 25 kg. 

Jak używać gaśnicy proszkowej? 

Przy gaśnicy powinna znajdować się instrukcja obsługi danej gaśnicy, ponieważ obsługa może się różnić w zależności od rodzaju gaśnicy. Jeśli pożar jest na zewnątrz to skierujmy gaśnicę z kierunkiem wiatru. Zapobiegnie to rozproszenia wydobytego z gaśnicy proszku i zmniejszy efektywność gaszenia. Strumień z gaśnicy kierujmy do podstawy płomienia, zaczynając z dalszej odległości, aby stopniowo przybliżać się do pożaru. To kwestia także naszego bezpieczeństwa. W gaśnicy proszkowej znajduje się zawleczka, której należy się pozbyć. Potem, aby zacząć pracę gaśnicy proszkowej, naciskamy dźwignię zaworu. 

Sprawdź gaśnice proszkowe w naszym sklepie ppoż. 

Jak używać gaśnicy pianowej? 

Gaśnicy pianowej nie obracamy ani nie zmieniamy jej pozycji wyjściowej. Kiedy jesteśmy już blisko ognia to wyciągamy zawleczkę i naciskamy spust zaworu. Następuje wtedy wydzielanie się gazu i wyrzucenie piany w kierunku pożaru. Piana odcina dostęp tlenu do palących się rzeczy i zwilża je wodą. 

Pianę z gaśnicy pianowej jest o wiele łatwiej usunąć z ugaszonych przedmiotów niż proszek z gaśnicy proszkowej. Dodatkowo piana jest bardziej ekologiczna. Taki rodzaj gaśnicy sprawdzi się do pożarów z kategorii A i B. Często gaśnice pianowe gaszą także pożary z kategorii F, dlatego często są stosowane w gastronomii, gdzie jest większe ryzyko pożaru tłuszczów czy olejów. W środku gaśnicy pianowej znajdziemy specjalny roztwór środka pianotwórczego oraz wody. Jest on aktywowany za pomocą dwutlenku węgla lub azotu. Można napełniać ją wielokrotnie. 

Sprawdź gaśnice pianowe dostępne w naszym sklepie.

Komentarze do wpisu (0)

Nasi dostawcy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl