Koc gaśniczy a przepisy. Zastosowanie, znak, cena 0
Koc gaśniczy a przepisy. Zastosowanie, znak, cena

Koc gaśniczy nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia ochrony przeciwpożarowej. Jednak sprawdzi się bardzo dobrze w niektórych sytuacjach, kiedy pożar jest na tyle mały, aby udało się go zgasić kocem gaśniczym. Jakie jeszcze ma zastosowanie? Ile kosztuje? Jak jest oznakowany? 

Koc gaśniczy przepisy 

Koc gaśniczy, tak jak inne sprzęty przeciwpożarowe, musi spełniać normy i mieć certyfikaty. Musi zostać dopuszczony do użytku przez Centrum Naukowo- Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej. Sam koc gaśniczy nie jest obowiązkowy.. Jednak zaleca się, aby w miarę możliwości był dostępny. Jeśli natomiast koc gaśniczy jest na wyposażeniu to musi przechodzić odpowiednie kontrole, tak jak cały sprzęt ppoż. 

Koc gaśniczy zastosowanie 

Zastosowanie koca gaśniczego jest zasadniczo takie samo jak innych sprzętów ppoż do gaszenia. Jest on przeznaczony do gaszenia małych, punktowych pożarów. Sam ogień nie może przekraczać powierzchni większej niż koc gaśniczy, ponieważ nie będzie on wtedy skuteczny. Kocem gaśniczym należy nakryć szczelnie płomienie. Po tak przykrytym źródle pożaru, z jego odkryciem powinniśmy odczekać kilkanaście minut. Musimy mieć pewność, że ogień nie rozpali się na nowo. Powinniśmy też uważać na swoje bezpieczeństwo. Istnieje ryzyko poparzenia sobie dłoni podczas rozkładania koca. 

Koc gaśniczy temperatura 

Koc gaśniczy, z racji swojego przeznaczenia, musi być odporny na wysokie temperatury. Samo jego wykonanie wymaga użycia odpowiednich materiałów, które nie będą łatwopalne. Zazwyczaj koc gaśniczy jest wykonany z włókna szklanego, które wytrzymuje dość wysokie temperatury - do 450 stopni Celsjusza. 

Koc gaśniczy znak

Koc gaśniczy powinien być oznakowany tak samo jak inne sprzęty służące do gaszenia ognia i ogólnej ochrony przeciwpożarowej znajdujące się w budynku. Oznakowania powinny być umieszczone w widocznych miejscach, aby można było je szybko dostrzec. Muszą być także dostrzegalne w ciemności, ponieważ podczas pożaru zazwyczaj odcina się prąd. 

Znaki służące ochronie przeciwpożarowej informują o położeniu kluczowych elementów przeciwpożarowych podczas pożaru. Dzięki nim możemy szybciej zorientować się gdzie znajdują się gaśnice czy hydranty. Jednocześnie też oznaczają tereny czy przedmioty szczególnie zagrożone pożarem czy łatwopalne. To zastosowanie znaków ochrony przeciwpożarowej ma szczególne zastosowanie w zakładach przemysłowych, gdzie jest dużo ludzi oraz wiele sytuacji potencjalnie niebezpiecznych.

Znaki wskazują także na drogę ewakuacyjną, kierując do wyznaczonego miejsca zbiórki podczas sytuacji kryzysowych. Miejsce zbiórki jest ogólnie ustalone. Jeśli mówimy o miejscu pracy to pracodawca jest zobowiązany zapewnić swoim pracownikom szkolenia bhp. Na takich szkoleniach są przekazywane niezbędne informacja, jak postępować w razie pożaru oraz innych niecodziennych sytuacji. Powinna być pokazana także droga ewakuacyjna i najbliższe gaśnice.

Zanim znaki zawisną na ścianie, muszą spełniać odpowiednie normy. Ma to na celu ujednolicenie znaków, aby nie komplikować procesu ewakuacji i sprawić, że ludzie w sytuacji zagrożenia życia i dużym stresie będą mogli łatwo się ewakuować. Znak koca gaśniczego przedstawia człowieka trzymającego koc gaśniczy oraz płomienie na czerwonym tle. 

Koc gaśniczy cena 

Cena koca gaśniczego zaczyna się od kilkudziesięciu złotych. Górną granicę osiąga przekraczając nawet tysiąc złotych. Cena zależna jest od kilku czynników - producenta, rozmiary, materiałów. W naszym sklepie koce gaśnicze dostępne są w dwóch rozmiarach 1,2x 1,8m oraz 2x3m.

Komentarze do wpisu (0)

Nasi dostawcy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl